  • E2E-X18MB230-M1TJ 0.3M
E2E-X18MB230-M1TJ 0.3M
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X18MB230-M1TJ 0.3M
HK JDW NO:
607-E2E-X18MB230-M1TJ 0.3M
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable with Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2E-X18MB230-M1TJ 0.3M Overview
E2E-X18MB230-M1TJ 0.3M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.709 (18mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 100Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X18MB230-M1TJ 0.3M Applications
  • Counter System
  • Count different applications
  • Home appliances
  • Rolling mills
  • Wearables
  • Measurement of the distance from the target
  • Automation
  • Smart toilets
  • Automatic faucet
  • Plastic object detection
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X18MB230-M1TJ 0.3M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    37 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Material - Body
    Nickel-Plated Brass
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Series
    E2E
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP67, IP69K
  • Termination Style
    Cable with Connector
  • Output Type
    PNP-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.709 (18mm)
  • Sensor Type
    Inductive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    100Hz