  • E2E-X12B218-M1TJ 0.3M
E2E-X12B218-M1TJ 0.3M
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X12B218-M1TJ 0.3M
HK JDW NO:
607-E2E-X12B218-M1TJ 0.3M
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M18 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable with Connector Cylinder, Threaded - M18
Purchasing and Inquiry
E2E-X12B218-M1TJ 0.3M Overview
E2E-X12B218-M1TJ 0.3M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.472 (12mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 500Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M18
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X12B218-M1TJ 0.3M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X12B218-M1TJ 0.3M Proximity Sensors applications.
  • Rice cookers
  • Counter System
  • Home appliances
  • Automation
  • Recycling plants
  • Wearables
  • Display products
  • Assembly lines
  • Measurement of the distance from the target
  • Office automation equipment
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X12B218-M1TJ 0.3M
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M18
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Shielded
  • Output Type
    PNP-NC, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.472 (12mm)
  • Response Frequency
    500Hz