  • E2E-X10MB3D12 5M
E2E-X10MB3D12 5M
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X10MB3D12 5M
HK JDW NO:
607-E2E-X10MB3D12 5M
Package:
Cylinder, Threaded - M12
Datasheet:
E2E-X10MB3D12 5M
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M12 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M12
Purchasing and Inquiry
E2E-X10MB3D12 5M Overview
E2E-X10MB3D12 5M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M12
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X10MB3D12 5M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X10MB3D12 5M Proximity Sensors applications.
  • Air-conditioners
  • Smart toilets
  • Automation
  • Rolling mills
  • Tablets
  • Wearables
  • Home appliances
  • Anti-aircraft systems
  • Collision detection on robots
  • Mobile Phones
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X10MB3D12 5M
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M12
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Unshielded
  • Output Type
    PNP-NC/NO, 3-Wire
  • Sensing Distance
    0.394 (10mm)
  • Response Frequency
    400Hz