  • E2E-X10D1-M1J-T1 0.3M
E2E-X10D1-M1J-T1 0.3M
advertisement
Manufacturer No:
E2E-X10D1-M1J-T1 0.3M
HK JDW NO:
607-E2E-X10D1-M1J-T1 0.3M
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Description:
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 E2E Series Nickel-Plated Brass Cable with Connector Cylinder, Threaded - M30
Purchasing and Inquiry
E2E-X10D1-M1J-T1 0.3M Overview
E2E-X10D1-M1J-T1 0.3M Features
E2E Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 400Hz
Package / Case: Cylinder, Threaded - M30
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
E2E-X10D1-M1J-T1 0.3M Applications
There are a lot of Omron Automation and Safety E2E-X10D1-M1J-T1 0.3M Proximity Sensors applications.
  • Plastic object detection
  • Anti-aircraft systems
  • Count different applications
  • Automation
  • Parking
  • Wearables
  • Collision detection on robots
  • Mobile Phones
  • Notebooks
  • Rice cookers
Step5Bar-code shipping tag
E2E-X10D1-M1J-T1 0.3M
  • Package / Case
    Cylinder, Threaded - M30
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    10V~30V
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67
  • Output Type
    NPN-NO, 2-Wire
  • Sensing Distance
    0.394 (10mm)
  • Response Frequency
    400Hz