  • DWN2.50BK150
DWN2.50BK150
advertisement
Manufacturer No:
DWN2.50BK150
Manufacturer:
Techflex
HK JDW NO:
775-DWN2.50BK150
Package:
Datasheet:
DWN2.50BK150
Description:
SELF WRAP 2.5" X 150' BLACK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DWN2.50BK150
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Material
    Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -51.1°C~93.3°C
  • Series
    Dura Wrap™
  • Feature
    Chemical Resistant, Clean Cut, Hook and Loop Closure Strip
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Self Wrap
  • Color
    Black
  • Type Attributes
    Split Flexible Tube
  • Abrasion Protection
    Abrasion Resistant
  • Liquid Protection
    Gasoline Resistant, Fluid Resistant, Salt Water Resistant
  • Environmental Protection
    Environment Resistant, UV Resistant
  • Length
    150' 45.72m
  • Wall Thickness
    0.026 0.66mm
  • Diameter - Inside, Non-Expanded
    2.500 (63.50mm)