  • DWM-27-54-L-D-250
DWM-27-54-L-D-250
advertisement
Manufacturer No:
DWM-27-54-L-D-250
HK JDW NO:
680-DWM-27-54-L-D-250
Package:
Datasheet:
DWM-27-54-L-D-250
Description:
Flex Stack, DWM Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 0.050 1.27mm Bulk Through Hole 54 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DWM-27-54-L-D-250
    3 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
    Flex Stack, DWM
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Positions
    54
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Total Number of Contacts
    54
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.35 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.196 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Plating Thickness
    10μin
  • Length - Stack Height
    0.250 6.350mm
  • Length - Overall Pin
    0.555 14.097mm
  • Length - Post (Mating)
    0.185 4.699mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    10.0μin 0.25μm
  • Length - Tail
    0.120 3.048mm