  • DWM-22-60-S-S-250
DWM-22-60-S-S-250
advertisement
Manufacturer No:
DWM-22-60-S-S-250
HK JDW NO:
680-DWM-22-60-S-S-250
Description:
Flex Stack, DWM Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.050 1.27mm Bulk Through Hole 22 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DWM-22-60-S-S-250
    3 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Insulation Material
    NYLON
    Flex Stack, DWM
  • JESD-609 Code
    e3
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    22
  • Number of Rows
    1
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Total Number of Contacts
    22
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.098 inch
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Body Depth
    0.25 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    600VAC V
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Plating Thickness
    30μin
  • Length - Stack Height
    0.250 6.350mm
  • Length - Overall Pin
    0.825 20.955mm
  • Length - Post (Mating)
    0.455 11.557mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    30.0μin 0.76μm
  • Length - Tail
    0.120 3.048mm