  • DWM-18-59-S-S-415
DWM-18-59-S-S-415
advertisement
Manufacturer No:
DWM-18-59-S-S-415
HK JDW NO:
680-DWM-18-59-S-S-415
Description:
Flex Stack, DWM Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.050 1.27mm Bulk Through Hole 18 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DWM-18-59-S-S-415
  • Number of Positions
    18
  • Number of Rows
    1
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Total Number of Contacts
    18
  • Contact Gender
    MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Length - Stack Height
    0.415 10.541mm
  • Length - Overall Pin
    0.755 19.177mm
  • Length - Post (Mating)
    0.220 5.588mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    30.0μin 0.76μm
  • Length - Tail
    0.120 3.048mm