  • DW-50-11-G-S-540
DW-50-11-G-S-540
advertisement
Manufacturer No:
DW-50-11-G-S-540
HK JDW NO:
680-DW-50-11-G-S-540
Description:
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 50 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DW-50-11-G-S-540
    Flex Stack, DW
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    50
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Length - Stack Height
    0.540 13.716mm
  • Length - Overall Pin
    0.930 23.622mm
  • Length - Post (Mating)
    0.280 7.112mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    10.0μin 0.25μm
  • Length - Tail
    0.110 2.794mm