  • DW-47-11-F-S-655
DW-47-11-F-S-655
advertisement
Manufacturer No:
DW-47-11-F-S-655
HK JDW NO:
680-DW-47-11-F-S-655
Description:
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 47 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DW-47-11-F-S-655
  • Length - Overall Pin
    0.930 23.622mm
  • Length - Post (Mating)
    0.165 4.191mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    3.00μin 0.076μm
  • Length - Tail
    0.110 2.794mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Number of Positions
    47
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    47
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Length - Stack Height
    0.655 16.637mm