  • DW-36-20-F-S-855
DW-36-20-F-S-855
advertisement
Manufacturer No:
DW-36-20-F-S-855
HK JDW NO:
680-DW-36-20-F-S-855
Description:
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 36 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DW-36-20-F-S-855
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    36
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Length - Stack Height
    0.855 21.717mm
  • Length - Overall Pin
    1.130 28.702mm
  • Length - Post (Mating)
    0.165 4.191mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    3.00μin 0.076μm
  • Length - Tail
    0.110 2.794mm