  • DW-24-09-S-S-455
DW-24-09-S-S-455
advertisement
Manufacturer No:
DW-24-09-S-S-455
HK JDW NO:
680-DW-24-09-S-S-455
Description:
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 24 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DW-24-09-S-S-455
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyester
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Flex Stack, DW
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    BOARD STACKING CONNECTOR
  • Number of Positions
    24
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    24
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    2.54mm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Length
    60.96mm
  • Length - Stack Height
    0.455 11.557mm
  • Length - Overall Pin
    0.730 18.542mm
  • Length - Post (Mating)
    0.165 4.191mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    30.0μin 0.76μm
  • Length - Tail
    0.110 2.794mm