  • DW-20-14-S-D-735-012
DW-20-14-S-D-735-012
advertisement
Manufacturer No:
DW-20-14-S-D-735-012
HK JDW NO:
680-DW-20-14-S-D-735-012
Description:
Flex Stack, DW Series BOARD CONNECTOR 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 40 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DW-20-14-S-D-735-012
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.735 inch
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Plating Thickness
    30μin
  • Length - Stack Height
    0.735 18.669mm
  • Length - Overall Pin
    1.430 36.322mm
  • Length - Post (Mating)
    0.585 14.859mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    30.0μin 0.76μm
  • Length - Termination
    0.11 inch
  • Length - Tail
    0.110 2.794mm