  • DW-20-14-G-S-1300
DW-20-14-G-S-1300
advertisement
Manufacturer No:
DW-20-14-G-S-1300
HK JDW NO:
680-DW-20-14-G-S-1300
Description:
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 20 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DW-20-14-G-S-1300
    3 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mount
    Flex Stack, DW
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Length - Stack Height
    1.300 33.020mm
  • Length - Overall Pin
    1.430 36.322mm
  • Length - Post (Mating)
    0.020 0.508mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    10.0μin 0.25μm
  • Length - Tail
    0.110 2.794mm