  • DW-18-13-G-S-875
DW-18-13-G-S-875
advertisement
Manufacturer No:
DW-18-13-G-S-875
HK JDW NO:
680-DW-18-13-G-S-875
Description:
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 18 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DW-18-13-G-S-875
    3 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mount
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Positions
    18
    1
  • Gender
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    18
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Length - Stack Height
    0.875 22.225mm
  • Length - Overall Pin
    1.230 31.242mm
  • Length - Post (Mating)
    0.245 6.223mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    10.0μin 0.25μm
  • Length - Tail
    0.110 2.794mm