  • DW-16-20-T-S-700
DW-16-20-T-S-700
advertisement
Manufacturer No:
DW-16-20-T-S-700
HK JDW NO:
680-DW-16-20-T-S-700
Package:
Datasheet:
DW-16-20-T-S-700
Description:
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 16 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DW-16-20-T-S-700
    Flex Stack, DW
  • Published
    2017
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    16
    1
  • HTS Code
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    16
  • Contact Gender
    MALE
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Tin
  • Length - Stack Height
    0.700 17.780mm
  • Length - Overall Pin
    1.130 28.702mm
  • Length - Post (Mating)
    0.320 8.128mm
  • Length - Tail
    0.110 2.794mm