  • DW-16-14-T-S-1004
DW-16-14-T-S-1004
advertisement
Manufacturer No:
DW-16-14-T-S-1004
HK JDW NO:
680-DW-16-14-T-S-1004
Description:
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 16 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DW-16-14-T-S-1004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    16
  • Contact Gender
    MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Tin
  • Length - Stack Height
    1.004 25.502mm
  • Length - Overall Pin
    1.430 36.322mm
  • Length - Post (Mating)
    0.316 8.026mm
  • Length - Tail
    0.110 2.794mm