  • DW-16-13-G-S-867
DW-16-13-G-S-867
advertisement
Manufacturer No:
DW-16-13-G-S-867
HK JDW NO:
680-DW-16-13-G-S-867
Description:
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 16 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DW-16-13-G-S-867
    Bulk
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    16
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Length - Stack Height
    0.867 22.022mm
  • Length - Overall Pin
    1.230 31.242mm
  • Length - Post (Mating)
    0.253 6.426mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    10.0μin 0.25μm
  • Length - Tail
    0.110 2.794mm