  • DW-16-12-S-S-600
DW-16-12-S-S-600
advertisement
Manufacturer No:
DW-16-12-S-S-600
HK JDW NO:
680-DW-16-12-S-S-600
Package:
Datasheet:
DW-16-12-S-S-600
Description:
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 16 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DW-16-12-S-S-600
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    16
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Length - Stack Height
    0.600 15.240mm
  • Length - Overall Pin
    1.030 26.162mm
  • Length - Post (Mating)
    0.320 8.128mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    30.0μin 0.76μm
  • Length - Tail
    0.110 2.794mm