  • DW-16-11-L-S-724
DW-16-11-L-S-724
advertisement
Manufacturer No:
DW-16-11-L-S-724
HK JDW NO:
680-DW-16-11-L-S-724
Description:
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 16 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DW-16-11-L-S-724
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    16
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Length - Stack Height
    0.724 18.390mm
  • Length - Overall Pin
    0.930 23.622mm
  • Length - Post (Mating)
    0.096 2.438mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    10.0μin 0.25μm
  • Length - Tail
    0.110 2.794mm