  • DW-16-11-H-S-300
DW-16-11-H-S-300
advertisement
Manufacturer No:
DW-16-11-H-S-300
HK JDW NO:
680-DW-16-11-H-S-300
Description:
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 16 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DW-16-11-H-S-300
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    16
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Length - Stack Height
    0.300 7.620mm
  • Length - Overall Pin
    0.930 23.622mm
  • Length - Post (Mating)
    0.520 13.208mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    30.0μin 0.76μm
  • Length - Tail
    0.110 2.794mm