  • DW-11-10-T-S-500
DW-11-10-T-S-500
advertisement
Manufacturer No:
DW-11-10-T-S-500
HK JDW NO:
680-DW-11-10-T-S-500
Description:
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 11 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DW-11-10-T-S-500
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    BOARD STACKING CONNECTOR
  • Number of Positions
    11
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Tin
  • Length - Stack Height
    0.500 12.700mm
  • Length - Overall Pin
    0.830 21.082mm
  • Length - Post (Mating)
    0.220 5.588mm
  • Length - Tail
    0.110 2.794mm