  • DW-11-10-T-S-250
DW-11-10-T-S-250
advertisement
Manufacturer No:
DW-11-10-T-S-250
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-DW-11-10-T-S-250
Package:
Datasheet:
Description:
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 11 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DW-11-10-T-S-250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Filter Feature
    NO
  • Mixed Contacts
    NO
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    11
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Tin
  • Length - Stack Height
    0.250 6.350mm
  • Length - Overall Pin
    0.830 21.082mm
  • Length - Post (Mating)
    0.470 11.938mm
  • Length - Tail
    0.110 2.794mm