  • DW-06-14-L-S-940
DW-06-14-L-S-940
advertisement
Manufacturer No:
DW-06-14-L-S-940
HK JDW NO:
680-DW-06-14-L-S-940
Description:
Flex Stack, DW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 6 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
DW-06-14-L-S-940
  • Number of Positions
    6
  • Number of Rows
    1
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    6
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    MALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Length - Stack Height
    0.940 23.876mm
  • Length - Overall Pin
    1.430 36.322mm
  • Length - Post (Mating)
    0.380 9.652mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    10.0μin 0.25μm
  • Length - Tail
    0.110 2.794mm