  • DVF18-188-MY
DVF18-188-MY
advertisement
Manufacturer No:
DVF18-188-MY
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-DVF18-188-MY
Quantity:
In Stock : 5963
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DVF18-188-MY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pan-Term®
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • Color
    Red
  • Gender
    Female
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    PUSH-ON TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.137 (3.48mm)
  • Insulation
    Non-Mating End Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Length
    19.304mm
  • Length - Overall
    0.760 19.30mm
  • Tab Thickness
    0.020 0.51mm
  • Width - Tab
    0.187 4.75mm