  • DVF18-187-C
DVF18-187-C
advertisement
Manufacturer No:
DVF18-187-C
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-DVF18-187-C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DVF18-187-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Vinyl
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Pan-Term®
  • Published
    2001
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    INTERCONNECTION DEVICE
  • Color
    Red
  • Gender
    Female
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Insulation Diameter
    0.137 (3.48mm)
  • Insulation
    Non-Mating End Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Length
    19.304mm
  • Width
    5.84mm
  • Length - Overall
    0.760 19.30mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.187 4.75mm