  • DV18-187B-M
DV18-187B-M
advertisement
Manufacturer No:
DV18-187B-M
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-DV18-187B-M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DV18-187B-M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    Vinyl
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Butted Seam
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Red
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    18-22 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    PUSH-ON TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.150 (3.81mm)
  • Insulation
    Non-Mating End Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Wire Cross Section
    1.5 mm2
  • Length
    19.05mm
  • Width
    5.84mm
  • Length - Overall
    0.750 19.05mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.187 4.75mm