  • DV14-250MB-E
DV14-250MB-E
advertisement
Manufacturer No:
DV14-250MB-E
HK JDW NO:
583-DV14-250MB-E
Step5Bar-code shipping tag
DV14-250MB-E
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Nickel
  • Published
    2005
  • Feature
    Butted Seam
  • Part Status
    Obsolete
  • Color
    Blue
  • Gender
    Male
  • Contact Finish
    Nickel
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Insulation Diameter
    0.180 (4.57mm)
  • Length
    24.384mm
  • Length - Overall
    0.960 24.38mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm