  • DV10-250C-D
DV10-250C-D
advertisement
Manufacturer No:
DV10-250C-D
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-DV10-250C-D
Package:
Datasheet:
DV10-250C-D
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DV10-250C-D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    Pan-Term®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Color
    Yellow
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    PUSH-ON TERMINAL
  • Insulation Diameter
    0.229 (5.82mm)
  • Insulation
    Non-Mating End Insulated
  • Terminal Type
    Standard
  • Length
    26.416mm
  • Length - Overall
    1.040 26.42mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm