  • DV10-250-E
DV10-250-E
advertisement
Manufacturer No:
DV10-250-E
HK JDW NO:
583-DV10-250-E
Quantity:
In Stock : 13
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
DV10-250-E
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Published
    2006
  • Series
    Pan-Term®
  • Feature
    Serrated Termination
  • Color
    Yellow
  • Gender
    Female
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    10-12 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    12 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    10 AWG
  • Insulation Diameter
    0.229 (5.82mm)
  • Length
    26.162mm
  • Length - Overall
    1.030 26.16mm
  • Tab Thickness
    0.032 0.81mm
  • Width - Tab
    0.250 6.35mm