  • DT018ATFT
DT018ATFT
advertisement
Manufacturer No:
DT018ATFT
Manufacturer:
Displaytech
HK JDW NO:
243-DT018ATFT
Package:
Datasheet:
DT018ATFT
Description:
TFT Displays & Accessories 1.8in TFT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DT018ATFT
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to DT018ATFT.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Published
    2011
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Supply Voltage
    2.8V
  • Depth
    2.7mm
  • Operating Supply Voltage
    2.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.3V
  • Interface
    Parallel
  • Operating Supply Current
    40mA
  • Optoelectronic Device Type
    GRAPHIC DOT MATRIX LCD DISPLAY
  • Response Time
    20 ms
  • Display Type
    TFT - Color
  • Viewing Area
    28.03mm W x 35.04mm H
  • Display Mode
    Transmissive
  • Backlight
    LED
  • Dot Pixels
    128 x 160
  • Diagonal Screen Size
    1.8 45.72mm
  • Graphics Color
    Red, Green, Blue (RGB)
  • Resolution (height)
    160 pixel
  • Resolution (width)
    128 pixel
  • Diagonal Size
    1.8 in
  • Contrast Ratio
    350:1
  • Brightness
    280 cd/m^2
  • Viewing Area (width)
    31.9mm
  • Height
    46.7mm
  • Width
    34mm
  • Viewing Area (height)
    35.04mm