  • DSSK60-02A
DSSK60-02A
advertisement
Manufacturer No:
DSSK60-02A
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-DSSK60-02A
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
DSSK60-02A
Purchasing and Inquiry
DSSK60-02A Overview
In operation, this device will be set to 850mV volts forward.A maximum output voltage of 60A is supported by array.Surge currents should be monitored and prevented from exceeding 600A.A forward voltage of 30A will enable the device to operate.In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 2mA.When reverse biased, its maximum reverse leakage current is 2mA, which is the current coming from that semiconductor device.
DSSK60-02A Features
850mV forward voltage
a maximum output voltage of 60A
a peak voltage of 2mA
a reverse voltage peak of 2mA
DSSK60-02A Applications
There are a lot of IXYS DSSK60-02A applications of rectifier diode array.
  • Crowbar applications
  • General Rectification
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Rectifier for drives applications
  • Rectifiers for UBS
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Battery chargers
Step5Bar-code shipping tag
DSSK60-02A
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3 Full Pack
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2mA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    850mV @ 30A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    30A
  • Max Reverse Leakage Current
    2mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    600A
  • Output Current-Max
    60A
  • Application
    POWER
  • Forward Voltage
    850mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    2mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AD
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    600A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    600A
  • Max Junction Temperature (Tj)
    175°C
  • Height
    25.96mm