  • DSS2X160-01A
DSS2X160-01A
advertisement
Manufacturer No:
DSS2X160-01A
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-DSS2X160-01A
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
DSS2X160-01A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSS2X160-01A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    38.000013g
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Max Power Dissipation
    410W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Base Part Number
    DSS2X
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-N2
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    4mA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    980mV @ 160A
  • Forward Current
    80A
  • Max Reverse Leakage Current
    4mA
  • Max Surge Current
    1.4kA
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    810mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    160A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    4mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V