  • DSSK38-0025BS-TUB
DSSK38-0025BS-TUB
advertisement
Manufacturer No:
DSSK38-0025BS-TUB
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-DSSK38-0025BS-TUB
Package:
Datasheet:
DSSK38-0025BS-TUB
Description:
RECTIFIER DIODE Rectifier Diode 2-Element
Step5Bar-code shipping tag
DSSK38-0025BS-TUB
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Published
    2003
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW NOSIE, PD-CASE
  • Technology
    SCHOTTKY
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reference Standard
    IEC-60747
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS
  • Power Dissipation-Max
    90W
  • Diode Type
    RECTIFIER DIODE
  • Case Connection
    CATHODE
  • Output Current-Max
    10A
  • Application
    SOFT RECOVERY
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    25V