  • DSSK18-0025BS-TUB
DSSK18-0025BS-TUB
advertisement
Manufacturer No:
DSSK18-0025BS-TUB
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-DSSK18-0025BS-TUB
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
DSSK18-0025BS-TUB
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Series
    DSSK18-0025BS
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW NOISE, PD-CASE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reference Standard
    IEC-60747
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation-Max
    75W
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10mA @ 25V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    450mV @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    25V
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    25V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    140A