  • DSPIC33FJ64GP310T-I/PT
DSPIC33FJ64GP310T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ64GP310T-I/PT
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ64GP310T-I/PT
Package:
100-TQFP
Description:
64KB 64K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ64GP310 100 Pin 3.3V 100-TQFP
Quantity:
In Stock : 9011
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ64GP310T-I/PT
  • Number of I/O
    85
  • Speed
    40 MIPs
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    AC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 32x10b/12b
  • Watchdog Timer
  • Number of Timers/Counters
    9
  • Max Frequency
    40MHz
  • Format
    FIXED-POINT
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    12mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ64GP310
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V