  • DSPIC33FJ32GP204-E/ML
DSPIC33FJ32GP204-E/ML
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ32GP204-E/ML
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ32GP204-E/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Description:
32KB 32K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ32GP204 44 Pin 40MHz 3.3V 44-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1875
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ32GP204-E/ML
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33F
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    44
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ32GP204
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    35
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DCI, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    80mA
  • Data Converter
    A/D 13x10b/12b
  • Number of Timers/Counters
    3
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    8mm