  • DSPIC33FJ16GS502T-50I/SO
DSPIC33FJ16GS502T-50I/SO
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ16GS502T-50I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ16GS502T-50I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
16KB 16K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ16GS502 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 867
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ16GS502T-50I/SO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ16GS502
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    21
  • Speed
    50 MIPs
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    160mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x10b; D/A 4x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Max Frequency
    40MHz
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Screening Level
    TS 16949
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    2048
  • Number of External Interrupts
    3
  • Barrel Shifter
  • Internal Bus Architecture
    MULTIPLE
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Height Seated (Max)
    2.65mm