  • DSPIC33FJ16GS502-I/SO
DSPIC33FJ16GS502-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33FJ16GS502-I/SO
HK JDW NO:
536-DSPIC33FJ16GS502-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
16KB 16K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33F Series DSPIC33FJ16GS502 28 Pin 40MHz 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 21392
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33FJ16GS502-I/SO
    Select All
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    2.35mm
  • Length
    17.9mm
  • Width
    7.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    dsPIC™ 33F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    40MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33FJ16GS502
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    21
  • Speed
    50 MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V