  • DSPIC33EV128GM102-E/SS
DSPIC33EV128GM102-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EV128GM102-E/SS
HK JDW NO:
536-DSPIC33EV128GM102-E/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
128KB 43K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EV Series DSPIC33EV128GM1 5V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 2232
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EV128GM102-E/SS
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EV
  • Published
    2016
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    DSPIC33EV128GM1
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    21
  • Speed
    60 MIPs
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    40MHz
  • Program Memory Size
    128KB 43K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 11x10/12b
    NO
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    AEC-Q100; TS 16949
  • Length
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Width
    5.3mm