  • DSPIC33EP64GS504T-E/ML
DSPIC33EP64GS504T-E/ML
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP64GS504T-E/ML
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP64GS504T-E/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Description:
64KB 64K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP64GS504 44 Pin 3.3V 44-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 17417
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP64GS504T-E/ML
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 19x12b; D/A 1x12b
  • Watchdog Timer
  • Number of Timers/Counters
    7
  • ROM (words)
    65536
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Max Frequency
    70MHz
  • Screening Level
    AEC-Q100; TS 16949
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    8mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33EP
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    DSPIC33EP64GS504
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    35
  • Speed
    60 MIPs
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V