  • DSPIC33EP64GP502-I/SO
DSPIC33EP64GP502-I/SO
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP64GP502-I/SO
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP64GP502-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
64KB 22K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP64GP502 28 Pin 70MHz 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 17813
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP64GP502-I/SO
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    dsPIC™ 33EP
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    70MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33EP64GP502
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    21
  • RAM Size
    4K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 22K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 6x10b/12b
  • Watchdog Timer
  • Number of Timers/Counters
    5
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
    4096
  • Length
    17.9mm