  • DSPIC33EP512MC506-I/PT
DSPIC33EP512MC506-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP512MC506-I/PT
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP512MC506-I/PT
Package:
64-TQFP
Description:
512KB 170K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP512MC506 64 Pin 3.3V 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 2810
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP512MC506-I/PT
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    dsPIC™ 33EP
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    DSPIC33EP512MC506
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    53
  • Nominal Supply Current
    30μA
  • Speed
    70 MIPs
  • RAM Size
    24K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    512KB 170K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 16x10b/12b
    YES
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    16b
  • Density
    4 Mb
  • Max Frequency
    60MHz
  • Format
    FLOATING-POINT
  • Number of ADC Channels
    16
  • Number of PWM Channels
    6
  • Number of I2C Channels
    2
  • Number of USB Channels
    1
  • Height
    1.05mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm