  • DSPIC33EP512GM706-I/PT
DSPIC33EP512GM706-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP512GM706-I/PT
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP512GM706-I/PT
Package:
64-TQFP
Description:
512KB 170K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP512GM706 64 Pin 70MHz 3.3V 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 2626
Purchasing and Inquiry
DSPIC33EP512GM706-I/PT Description
DSPIC33EP512GM706-I/PT Features
  • Large Memory
  • High Performance
  • Enhanced Security
  • Integrated Peripherals
  • Low Power Consumption
  • High-Speed Communication
  • Industrial Temperature Range
DSPIC33EP512GM706-I/PT Applications
  • Medical
  • Automotive
  • Motor Control
  • Power Supply
  • Industrial Automatio
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP512GM706-I/PT
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    70MHz
  • Base Part Number
    DSPIC33EP512GM706
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    I2C, SPI, UART
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    53
  • Nominal Supply Current
    11mA
  • RAM Size
    48K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    512KB 170K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 30x10b/12b
    YES
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    13
  • Address Bus Width
    16b
  • Density
    4 Mb
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Format
    FLOATING-POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • Number of UART Channels
    4
  • Number of ADC Channels
    30
  • Number of External Interrupts
    5
  • Number of PWM Channels
    12
  • Number of I2C Channels
    2
  • Number of SPI Channels
    3
  • Number of USB Channels
    1
  • Height
    1.05mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA