  • DSPIC33EP128MC506-I/MR
DSPIC33EP128MC506-I/MR
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP128MC506-I/MR
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP128MC506-I/MR
Package:
64-VFQFN Exposed Pad
Description:
128KB 43K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC? 33EP Series DSPIC33EP128MC506 64 Pin 70MHz 3.3V 64-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
DSPIC33EP128MC506-I/MR Overview
To save space, it is included in the 64-VFQFN Exposed Pad package. Using Surface Mount, it is mounted. There is a Tube package available for it. With a processor of dsPIC cores, the device is powered. During work, the temperature should remain at -40°C~85°C TA. Its type of program memory is FLASH. A total of 53 I/Os are available on this device. Other components that are comparable to it have the base part number DSPIC33EP128MC506. At QUAD, its terminals are located. 64 terminations are present in it. The electrical component is part of the series dsPIC? 33EP. High efficiency is possible due to the 3.3V supply voltage. uPs/uCs/Peripheral IC for this gadget is MICROCONTROLLER. The structure is composed of 64 pins. There are 64 pins on it. Digital Signal Processors contains this component. The devices have a maximum memory size of 128kB that can be used to store programs and data. This device works well at 70MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency. While employing 3.3V, designers can maximize its supply voltage adaptability. There are currently 5 timers/counters set up on the system. Internal is the oscillator type it uses.
DSPIC33EP128MC506-I/MR Features
64-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Digital Signal Processors subcategory
DSPIC33EP128MC506-I/MR Applications
There are a lot of Microchip Technology DSPIC33EP128MC506-I/MR Microcontroller applications.
  • Auto-breaking system
  • Data acquisition and control
  • Medical instruments chromatographs
  • Hearing aids
  • Calculator
  • Television
  • Teletext terminals
  • Fire alarms
  • Instrument control
  • Washing machines
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP128MC506-I/MR
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    dsPIC™ 33EP
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    70MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33EP128MC506
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    53
  • Nominal Supply Current
    10mA
  • RAM Size
    8K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    128KB 43K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x10b/12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    16b
  • Density
    1 Mb
  • Format
    FLOATING-POINT
  • Number of ADC Channels
    16
  • Number of PWM Channels
    6
  • Number of I2C Channels
    2
  • Height
    950μm
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm