  • DSPIC33EP128MC504-I/TL
DSPIC33EP128MC504-I/TL
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33EP128MC504-I/TL
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-DSPIC33EP128MC504-I/TL
Package:
44-VFTLA Exposed Pad
Description:
128KB 43K x 24 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller dsPIC™ 33EP Series DSPIC33EP128MC504 44 Pin 70MHz 3.3V 44-VFTLA Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 6137
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33EP128MC504-I/TL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-VFTLA Exposed Pad
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    dsPIC™ 33EP
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Digital Signal Processors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    70MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    DSPIC33EP128MC504
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    CAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    35
  • RAM Size
    8K x 16
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    dsPIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 43K x 24
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, QEI, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 9x10b/12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    43690
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • Format
    FLOATING-POINT
  • RAM (words)
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm