  • DSPIC33CK256MP202-E/SS
DSPIC33CK256MP202-E/SS
advertisement
Manufacturer No:
DSPIC33CK256MP202-E/SS
HK JDW NO:
536-DSPIC33CK256MP202-E/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
256KB 256K x 8 FLASH dsPIC 16-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33CK Series DSPIC33CK256MP202 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 9080
Step5Bar-code shipping tag
DSPIC33CK256MP202-E/SS
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, dsPIC™ 33CK
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    DSPIC33CK256MP202
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    21
  • Speed
    100MHz
  • RAM Size
    24K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    256KB 256K x 8
  • Data Converter
    A/D 12x12b; D/A 3x12b
  • RAM (words)
    24576
  • Number of Timers
    1
  • Internal Bus Architecture
    SINGLE
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Number of DMA Channels
    4
  • Length
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Width
    5.3mm