  • DSF050J185
DSF050J185
advertisement
Manufacturer No:
DSF050J185
HK JDW NO:
192-DSF050J185
Package:
Radial
Datasheet:
DSF050J185
Description:
DSF 1.8μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 50V-DC Polyester, Metallized - Stacked Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
DSF050J185
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    DSF
  • Size / Dimension
    0.402Lx0.283W 10.20mmx7.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1.8μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    500μm
  • Height
    7.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C