  • DSBT2-M-2D-DC12V
DSBT2-M-2D-DC12V
advertisement
Manufacturer No:
DSBT2-M-2D-DC12V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-DSBT2-M-2D-DC12V
Package:
Datasheet:
DSBT2-M-2D-DC12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
DSBT2-M-2D-DC12V
    Select All
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    DS-BT
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    BSI; CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    20.65mm
  • Body Breadth
    10.65 mm
  • Physical Dimension
    20.65mm x 10.65mm x 10.5mm
  • Contact Voltage(DC)-Max
    220V
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Contact Form
    DPDT (2 Form D)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    267Ohm
  • Operate Time
    3ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    45mA
  • Release Time
    2ms
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Contact Rating (Current)
    1A
  • Coil Power
    540mW
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Body Height
    10.5mm