  • DS70850AD80FPV
DS70850AD80FPV
advertisement
Manufacturer No:
DS70850AD80FPV
HK JDW NO:
668-DS70850AD80FPV
Package:
144-LQFP
Datasheet:
DS70850AD80FPV
Description:
ROMless SH-2 32-Bit Microcontroller SuperH® SH7080 Series DS70850 144 Pin 80MHz 144-LQFP
Quantity:
In Stock : 1461
Step5Bar-code shipping tag
DS70850AD80FPV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Series
    SuperH® SH7080
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    DS70850
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, SCI, USART
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    100
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V